Jak zgodnie z przepisami wykonywać jednocześnie badania techniczne kilku pojazdów? Rozwiązaniem problemu jest moduł „badanie potokowe”, który zwiększa przepustowość technologiczną SKP.
Wielu właścicieli stacji kontroli pojazdów zna dobrze ten problem: co zrobić, gdy przed SKP ustawi się kolejka oczekujących na badanie samochodów? Jak zgodnie z przepisami wykonywać jednocześnie badania techniczne kilku pojazdów? Czy oznacza to rozbudowę stacji o kolejne stanowisko? Niekoniecznie. Z pomocą przychodzi moduł „badanie potokowe”, który pozwala w jednym czasie badać wiele pojazdów na jednej lub dwóch liniach diagnostycznych CERTUS. Jak to działa?
Ponad 2 razy szybciej przeprowadzone badanie
Badanie potokowe to nowa funkcjonalność dostępna dla urządzeń drugiej i trzeciej generacji CERTUSA (EVO 2 i CERTUS 3) pozwalająca w jednym czasie kontrolować stan techniczny wielu pojazdów na jednej lub dwóch liniach diagnostycznych. Dzięki temu modułowi można zwiększyć ilości przeprowadzanych badań nawet 2,5-krotnie z zachowaniem jednostkowego czasu i zgodnego z prawem zakresu badania, co ma szczególne znaczenie w kontekście bliskiego już wdrożenia w polskim prawie postanowień Dyrektywy 2014/45/UE.
Jednoczesna praca kilku diagnostów
Diagności wyposażeni w mobilne terminale (tablety lub smartfony) mogą jednocześnie prowadzić badania na linii diagnostycznej oraz urządzeniach dodatkowych. Program umożliwia przypisanie diagnosty do badanego pojazdu lub tylko do wykonania określonego badania na danym stanowisku kontrolnym. Potokowość pozwala otrzymać wspólny raport ze wszystkich urządzeń włączonych w system. W moduł zaszyta została także baza usterek zgodna z rozporządzeniem.
Moduł zarządzania badaniem
Sednem Potokowości jest nowatorski moduł zarządzania badaniem. Rozpoczyna się ono przez sczytanie danych pojazdu i klienta z dowodu rejestracyjnego czytnikiem QR, wpisanie ręcznie lub wprowadzenie poprzez wyszukanie pojazdu z bazy danych. W kolejnym kroku następuje: (1) fakultatywne przypisanie diagnosty do pojazdu, (2) fakultatywne określenie trybu (rodzaju) badania, (3) utworzenie zakresu badania poprzez wybór urządzeń, na których wykonywane będą pomiary i inne czynności kontrolne.
Oszczędność czasu pracy diagnosty
Moduł potokowości pozwala zdefiniować i zaprogramować różne zakresy badań (np. badanie pojazdu zasilanego LPG, po kolizji drogowej, itd.), aby szybciej przyporządkowywać do nich konkretne pojazdy. Czynności te mogą być wykonane przez pracownika biura dla zaoszczędzenia czasu diagnostów, którzy wówczas wybierają zdefiniowane wcześniej badania z listy oczekujących. Mogą je również definiować sami diagności zależnie od przyjętych procedur danej stacji.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską
Post Badanie potokowe – odpowiedź CERTUSA na nowe potrzeby SKP pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.