Quantcast
Channel: aktualności Archives - Wyposażenie stacji kontroli pojazdów
Viewing all 276 articles
Browse latest View live

CERTUS na dwóch kontynentach

$
0
0

W tym roku prezentowaliśmy linię diagnostyczną CERTUS na targach motoryzacyjnych aż na dwóch kontynentach: w Melbourne w Australii oraz São Paulo w Brazylii. Od 2017 roku bierzemy udział w kolejnych zagranicznych wystawach promując nasz flagowy produkt. Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejską.

Stoisko na targach w Australii

Obecność na targach w Australii jest naturalną kontynuacją współpracy handlowej z naszym lokalnym dystrybutorem. Ponad półtorej roku temu pierwsza linia CERTUS trafiła do nowego obiektu ISUZU UTE na wschodnim wybrzeżu Australii w miejscowości Gold Coast niedaleko Brisbane. Zajmuje się on serwisowaniem pojazdów użytkowych ISUZU (pick-upów oraz ciężarówek). W tej wersji samochody te są mało znane w Polsce, co stanowiło dodatkową ciekawostkę. To była nasza pierwsza realizacja na tym kontynencie.

Decydując się na udział w targach w São Paulo chcemy rozpocząć naszą obecność w Brazylii. To największy rynek motoryzacyjny w Ameryce Południowej z niezłymi perspektywami dla branży badań technicznych.

WSOP od niemal dwóch lat realizuje całościowy projekt wsparcia eksportu, który ma pozwolić firmie rozwinąć sprzedaż poza Polską.

Stoisko na targach w Brazylii

– Po obowiązkowym audycie w ramach dotacji „Go To Brand” uzyskaliśmy zgodę na używanie oficjalnego loga „Marka Polskiej Gospodarki”, którym dumnie oznaczamy linię diagnostyczną CERTUS. Bardzo nas cieszy, że nasz produkt znalazł się w gronie ambasadorów polskiej gospodarki – powiedział Jarosław Cichoń, prezes zarządu WSOP.

Do tej pory linia diagnostyczna CERTUS prezentowana była na targach zagranicznych w: Johannesburgu, Paryżu, Stambule, Birmingham, Meksyku, Moskwie, Frankfurcie oraz wspomnianych wcześniej Melbourne i São Paulo. W 2019 zaplanowaliśmy jeszcze udział w wystawie w Dubaju. W sumie linia CERTUS zostanie zaprezentowana na 10 imprezach targowych na całym świecie.

Post CERTUS na dwóch kontynentach pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.


Podpisz umowę i zyskaj święty spokój

$
0
0

Jak zapewnić sobie stały rabat na obsługę i serwisowanie posiadanego sprzętu warsztatowego? Wystarczy podpisać umowę serwisową z firmą WSOP. Dokument ten jest źródłem wielu korzyści, choć w zamian nie wymaga od klientów dozgonnej lojalności.

 

Podpisując umowę serwisową klient nie płaci za dojazd serwisu (stawka standardowa to 150 zł netto), dodatkowo otrzymuje korzystny rabat na części i robociznę.

– Umowa pozwala spać spokojnie. Klient przekazuje Serwisowi WSOP obsługę techniczną swoich urządzeń, i to Serwis WSOP pilnuje terminów przeglądów technicznych, gwarancyjnych, konserwacji, itd. –

tłumaczy Inżynier Serwisu WSOP, Wojciech Piechaczek.

Klienci w ramach zawartych umów serwisowych otrzymują również stałą pomoc Serwisu WSOP, doradztwo techniczne oraz szybką interwencję w przypadku awarii. Niektóre czynności naprawcze oraz regulacyjne możemy przeprowadzić całkowicie zdalnie. Na przykład dzięki połączeniu linii CERTUS z internetem nasz pracownik może on-line dokonać diagnostyki urządzenia oraz zaktualizować oprogramowanie. Niektóre awarie można usunąć podczas rozmowy telefonicznej, a tym samym uniknąć niepotrzebnych przestojów oraz kosztów naprawy. Ma to szczególnie znaczenie zwłaszcza dla właścicieli stacji kontroli pojazdów.

– Promujemy jako nadrzędną zasadę, że dla klienta koszt całkowity urządzenia = cena zakupu + koszt eksploatacji i napraw + koszt ewentualnej niesprawności (tzn. utracone korzyści, zniechęceni klienci, niezadowolenie i stres). Dlatego tak wielką wagę przywiązujemy do kwestii rzetelnej obsługi i serwisowania sprzętu naszych klientów –

przekonuje W. Piechaczek.

Na wszelkie Państwa pytania dotyczące umów serwisowych odpowiedzą dyspozytorzy regionów serwisowych.

Post Podpisz umowę i zyskaj święty spokój pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Technika diagnostyczna musi się zmieniać [Konferencja PISKP]

$
0
0

Końcem maja pod hasłem „Nowe technologie w SKP” odbyła się w Ustce coroczna Konferencja Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów. Wzięło w niej udział ponad 300 przedstawicieli branży badań technicznych, a nasza firma przedstawiła uczestnikom swoje nowości.

Stoisko WSOP podczas konferencji PISKP

W Ustce zaprezentowaliśmy przede wszystkim uruchomione niedawno Centrum Badawczo-Rozwojowe WSOP w Knurowie, w którym testowane są nowe rozwiązania techniczne dla stacji kontroli pojazdów. W CBR prowadzone będą także prace w zakresie: nowych konstrukcji urządzeń diagnostycznych, doskonalenia metod ich wytwarzania, zwiększenia trwałości produkowanego sprzętu, a także rozwoju metod oceny stanu technicznego samochodów.

Podczas konferencji WSOP przedstawiła również możliwość modernizacji starszych wersji linii diagnostycznych produkcji MAHA do najnowszego standardu CERTUS. Wykonaliśmy już wiele takich unowocześnień, dzięki którym stare, wyeksploatowane urządzenia zyskały „drugą młodość”.

Konferencja PISKP w Ustce odbywała się w tym roku pod hasłem „Nowe technologie w SKP.”

– Temat ten wskazuje, że branża SKP zauważyła, że technika diagnostyczna musi podążać za rozwojem techniki w konstrukcji i budowie pojazdów. Jeśli się to zaniedba, za jakiś czas obecnie stosowane urządzenia przestaną być użyteczne, więc nie tylko trzeba je odpowiednio eksploatować i kalibrować, ale także unowocześniać – zauważa Jarosław Cichoń, prezes zarządu WSOP.

Konstrukcja pojazdów, szczególnie w ostatnich dwóch dziesięcioleciach, rozwijała się wyjątkowo szybko. Powstały chociażby nowe konstrukcje świateł samochodowych (ksenonowe, laserowe, LED, LED Matrix), układów zasilania silników spalinowych, wprowadzono do masowej produkcji hybrydy i samochody elektryczne. Rzadziej wspomina się o nowych konstrukcjach układów hamulcowych, choć na tym polu też dokonał się postęp.

W ofercie producentów samochodów znalazły się zawieszenia o zmiennej charakterystyce tłumienia dostosowującej się do preferencji kierowcy. Powstało kilkadziesiąt nowych systemów i urządzeń mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, takich jak: aktywny tempomat, radar, asystent pasa ruchu, układ kontroli trakcji, układ zabezpieczający przed dachowaniem, itp. Wprowadzono szereg norm emisji spalin mających zasadniczy wpływ na konstrukcje silników i układów ich zasilania. Znacząco wzrosła ilość samochodów z napędem wszystkich kół, a paleta rozwiązań konstrukcyjnych tych napędów ciągle się powiększa.

Tymczasem metody diagnozowania samochodów na SKP od kilkunastu lat nie zmieniły się znacząco.

– Diagnosta dysponuje na SKP tym samym dymomierzem, który służyć ma do pomiaru zadymienia zarówno w 30-letnim Ikarusie, jak i najnowszym silniku z filtrem DPF i układem dozującym AdBlue. Jedyną jaskółką nowości jest póki co tester złącza OBD. Konieczne jest dużo dalej idące dostosowanie możliwości diagnostycznych sprzętu stosowanego na stacjach, do aktualnie konstruowanych pojazdów. Między innymi na tym polu upatrujemy sporą rolę Centrum Badawczo-Rozwojowego WSOP, które prowadzi prace nad rozwojem zaawansowanych technik badawczych – dodaje Jarosław Cichoń.

Post Technika diagnostyczna musi się zmieniać [Konferencja PISKP] pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Ile kosztuje awaria sprzętu warsztatowego?

$
0
0

Oszczędzanie na okresowych obsługach sprzętu warsztatowego to korzyści tylko pozorne. Prędzej czy później takie podejście zemści się w postaci kosztownej awarii urządzenia, reklamacji klienta na źle wykonaną usługę, albo – co gorsza – zagrożeniem bezpieczeństwa pracowników warsztatu.

Kupno jakiegokolwiek urządzenia warsztatowego to wyłącznie pierwszy krok do jego sprawnego użytkowania. Większość sprzętu do obsługi pojazdów wykorzystywanych zarówno na SKP, jak i w serwisach wymaga cyklicznie różnego rodzaju obsługi. Począwszy od najprostszego sprawdzenia, kontroli funkcjonowania, poprzez aktualizacje, a skończywszy na skomplikowanych procesach kalibracji i konserwacji. Tego typu podejście przedłuży żywotność urządzenia, pozwoli świadczyć usługi na wysokim poziomie, ale także wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pracy.

Rozpoczynając pracę na urządzeniu warto sprawdzić jakich wymaga obsług i co zaleca jego producent. Jeżeli użytkownik nie posiada takich informacji warto zasięgnąć informacji w wyspecjalizowanym serwisie urządzeń warsztatowych, najlepiej takim z długoletnim doświadczeniem na rynku. I nie jest to wyłącznie serwisowa fanaberia, bowiem dbałość o urządzenie wg zaleceń producenta zapewni długoletnią, sprawną pracę, która z kolei przełoży się na wykonywanie usług na wysokim poziomie.

– Jednym z warsztatowych mitów jest wiara w to, że skoro urządzenie zostało zakupione całkiem niedawno, to nie trzeba go na razie okresowo konserwować. Otóż trzeba! Zaniedbanie tej prostej, szybkiej i stosunkowo niedrogiej czynności już na samym początku użytkowania sprzętu może doprowadzić do jego poważnych uszkodzeń i konieczności wykonania drogiej naprawy. Dodatkowo pojawia się także inny problem, szczególnie dotkliwy dla małych warsztatów, które na czas naprawy zostają pozbawione stanowiska pracy. Wynikające z tego straty, liczone łącznie z kosztem naprawy, zdecydowanie przewyższają wydatki na okresową konserwację

– tłumaczy Wojciech Piechaczek, Inżynier Serwisu WSOP.

Wymieniaj olej na czas, bo to się opłaca

Najważniejszym urządzeniem w serwisach są podnośniki samochodowe. Zostały one objęte specjalnymi regulacjami oraz dozorem technicznym UDT. Konserwacje podnośników mogą wykonywać tylko i wyłącznie osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Przepisy ściśle określają kiedy taki przegląd musi być wykonany. Jednakże obsługa podnośników to nie tylko spełnienie wymogu, jaki nakłada na nas prawo, ale także bardzo ważna czynność dla zachowania sprawności samych urządzeń oraz bezpieczeństwa pracujących na nich ludzi. Prawidłowa konserwacja wykonana przez uprawnionego, a w szczególności wykwalifikowanego serwisanta, znacząco wydłuży żywotność podnośnika, ale także zapewni bezpieczną pracę. Bardzo istotna jest jakość wykorzystywanych środków do konserwacji (np. smarów). Nie należy także lekceważyć konieczności wymiany oleju hydraulicznego, który poprzez zanieczyszczenia (drobiny metalu) może nieodwracalnie uszkodzić siłowniki i elektrozawory.

Osobny temat to okresowe kalibracje i sprawdzenia urządzeń, które służą do oceny stanu technicznego pojazdów. Dobrze skalibrowany sprzęt daje pewność, że ocena stanu pojazdu jest każdorazowo dokonywana na podstawie wiarygodnych odczytów. Kalibracji wymagają urządzenia wykorzystywane do ustawiania istotnych parametrów samochodu, takich jak: geometria układu jezdnego, wyważenie kół, ale również obsługa klimatyzacji.

Oszczędzanie na okresowych obsługach sprzętu warsztatowego to naszym zdaniem korzyści tylko pozorne. W długim okresie czasu takie podejście zemści się w postaci kosztownej awarii urządzenia, reklamacji klienta na źle wykonaną usługę, albo – co gorsza – zagrożeniem bezpieczeństwa pracowników warsztatu. Sprawnie działające urządzenia dają pewność, że wykonaliśmy usługę prawidłowo, podjęliśmy właściwą decyzję oceniając stan samochodu lub diagnozując usterkę. Najważniejszą jednak kwestią jest zadowolony klient, który wróci do warsztatu na następną naprawę wiedząc, że zostanie profesjonalnie obsłużony.

Post Ile kosztuje awaria sprzętu warsztatowego? pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

CERTUS w Dubaju

$
0
0

Automechanika w Dubaju to ostatnie targi, w których wzięliśmy udział w ramach realizowanego programu eksportowego „Go To Brand.” Od 2017 roku prezentowaliśmy zagranicznym klientom nasz flagowy produkt – linię diagnostyczną CERTUS. Projekt ten był współfinansowany przez Unię Europejską. 

Targi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to największa impreza branży motoryzacyjnej na Bliskim Wschodzie.

– Tegoroczną edycję Automechaniki w Dubaju zaliczam do bardzo udanych. Jest to jedna z najlepszych wystaw motoryzacyjnych, w których brałem udział w ciągu minionych dwóch lat. Zainteresowanie naszą ofertą było duże. W głównej mierze odwiedzili nas lokalni klienci, przede wszystkim z Arabii Saudyjskiej i ZEA, ale także z Iraku czy nawet z Mauritiusa

– podsumował Tomasz Wasylewicz, export manager.

Prezentując ofertę na targach w Dubaju chcemy zaznaczyć naszą obecność na całym Bliskim Wschodzie. To bogaty rynek motoryzacyjny, który wciąż się rozwija.

WSOP od niemal dwóch lat realizuje całościowy projekt wsparcia eksportu, który ma pozwolić firmie rozwinąć sprzedaż poza Polską.

Do tej pory linia diagnostyczna CERTUS prezentowana była na targach zagranicznych w: Johannesburgu, Paryżu, Stambule, Birmingham, Meksyku, Moskwie, Frankfurcie, Melbourne i São Paulo. W sumie linia CERTUS w ramach programu „Go To Brand” została zaprezentowana na 10 imprezach targowych na całym świecie.

Post CERTUS w Dubaju pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Kurs dla kandydatów na diagnostów [PŁOCK], sierpień 2019

$
0
0

12 sierpnia 2019 roku rozpocznie się kurs dla kandydatów na diagnostów, który zorganizuje wspólnie WSOP razem z firmą Motoconsilio. Zajęcia teoretyczne prowadzone będą w siedzibie Nevada-Bis w miejscowości Góry Małe (09-522).

Kurs dla kandydatów na diagnostów obejmuje zakres określony w rozporządzeniu ministra ds. transportu w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do diagnostów:

  • szkolenie podstawowe,
  • szkolenie specjalistyczne BUS100,
  • szkolenie specjalistyczne ADR,
  • szkolenie specjalistyczne GAZ,
  • szkolenie specjalistyczne SKIEROWANE, ZMIANY, IMPORT.

W ramach kursu zapewniamy materiały szkoleniowe, przerwy kawowe oraz obiad.

Koszt pełnego kursu dla kandydatów na diagnostów: 2000 zł brutto. Klienci WSOP otrzymują rabat 10 proc. W przypadku skierowania na kurs kilku osób istnieje możliwość negocjacji ceny.

Miejsce zajęć teoretycznych: Nevada-Bis, 09-530 Góry Małe.

Zajęcia praktyczne: Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów WPL/024, 09-530 Góry Małe.

Terminarz szkolenia:

12-14.08.2019 Szkolenie podstawowe

19-20.08.2019 Szkolenie podstawowe

21.08.2019 Szkolenie specjalistyczne BUS100,

22.08.2019 Szkolenie specjalistyczne ADR,

23.08.2019 Szkolenie specjalistyczne GAZ,

24.08.2019 Szkolenie specjalistyczne SKIEROWANE, ZMIANY, IMPORT.

Rozpoczęcie zajęć każdorazowo o godzinie 9:00.

Więcej informacji oraz zgłoszenia: szkolenia@wsop.pl, tel. 608-333-574.

Post Kurs dla kandydatów na diagnostów [PŁOCK], sierpień 2019 pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Kurs dla kandydatów na diagnostów [LUBLIN], wrzesień 2019

$
0
0

2 września 2019 roku rozpocznie się kurs dla kandydatów na diagnostów, który zorganizuje wspólnie WSOP razem z firmą Motoconsilio. Zajęcia prowadzone będą w siedzibie PPT PKS Lublin przy ulicy Hutniczej 3.

Kurs dla kandydatów na diagnostów obejmuje zakres określony w rozporządzeniu ministra ds. transportu w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do diagnostów:

  • szkolenie podstawowe,
  • szkolenie specjalistyczne BUS100,
  • szkolenie specjalistyczne ADR,
  • szkolenie specjalistyczne GAZ,
  • szkolenie specjalistyczne SKIEROWANE, ZMIANY, IMPORT.

W ramach kursu zapewniamy materiały szkoleniowe, przerwy kawowe oraz obiad.

Koszt pełnego kursu dla kandydatów na diagnostów: 2000 zł brutto. Klienci WSOP otrzymują rabat 10 proc. W przypadku skierowania na kurs kilku osób istnieje możliwość negocjacji ceny.

Miejsce zajęć teoretycznych: PPT PKS Lublin, ul. Hutnicza 3, 20-218 Lublin.

Zajęcia praktyczne: Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów PPT PKS Lublin, ul. Hutnicza 3 (LU/005).

Terminarz szkolenia:

02-06.09.2019 Szkolenie podstawowe

09.09.2019 Szkolenie specjalistyczne BUS100

10-11.09.2019 Szkolenie specjalistyczne ADR,

12.09.2019 Szkolenie specjalistyczne GAZ

13.09.2019 Szkolenie specjalistyczne SKIEROWANE, ZMIANY, IMPORT

Rozpoczęcie zajęć każdorazowo o godzinie 9:00.

Więcej informacji oraz zgłoszenia: szkolenia@wsop.pl, tel. 608-333-574.

Post Kurs dla kandydatów na diagnostów [LUBLIN], wrzesień 2019 pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Mobilna stacja CERTUS zaprezentowana na konferencji transportowej

$
0
0

Przedstawiciel WSOP wziął udział w konferencji „Transport Problems 2019” organizowanej w Katowicach przez Politechnikę Śląską. Przy okazji tego wydarzenia inspektorzy WITD prezentowali uczestnikom mobilną stację diagnostyczną dostarczoną dla śląskiego oddziału przez naszą firmę.

Mobilna stacja diagnostyczna podczas badania pojazdu ciężarowego, fot. WSOP

Międzynarodowe Sympozjum i Konferencja Naukowa „Transport Problems 2019” odbyły się w Katowicach i Bochni w dniach 26-28 czerwca 2019. W ramach referatu wygłoszonego przez przedstawiciela Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego, zaprezentowana została mobilna stacja diagnostyczna dostarczona przez firmę WSOP do WITD Katowice.

Przedstawiciel WITD omówił działania Inspekcji dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony uczciwej konkurencji w transporcie. Ocenił, że prezentowane urządzenie jest najnowocześniejszą mobilną SKP w Polsce. Podkreślił również rolę Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej w opracowaniu koncepcji stacji, co pozwala użytkować ją nawet w silnie zurbanizowanej przestrzeni miejskiej.

Prezes zarządu WSOP Jarosław Cichoń zaznaczył, że dużą wartością tej realizacji jest fakt, iż cała mobilna SKP oraz większość urządzeń diagnostycznych zaprojektowano i wyprodukowano w Polsce.

Post Mobilna stacja CERTUS zaprezentowana na konferencji transportowej pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.


Konsultacje budowlane – sposób na sprawny montaż urządzeń

$
0
0

Serwis WSOP prowadzi konsultacje, które już na wczesnym etapie budowy obiektu pomogą uniknąć najczęstszych błędów wykonawczych. Usprawnia to późniejszy montaż, a inwestorowi pozwala oszczędzić zbędnych kosztów podczas instalowania urządzeń.

Każda inwestycja związana z powstaniem stacji kontroli pojazdów, warsztatu czy myjni wcześniej czy później dociera do etapu prac budowlanych. Firma, której inwestor zleca wykonanie obiektu, otrzymuje kompletną dokumentację, według której prowadzi prace. Zadaniem kierownika budowy jest dopilnowanie czy wszystko jest prowadzone zgodnie z założeniami.

Tyle w teorii, ponieważ praktyka często bywa dużo bardziej złożona. Serwis WSOP, który jest odpowiedzialny za montaż urządzeń w gotowym obiekcie bardzo często spotyka się z niewłaściwym i niefachowym wykonaniem prac budowlanych.

– Wielokrotnie zdarzają się przypadki, kiedy nasza ekipa montażowa przed przystąpieniem do prac stwierdza błędy budowlane. Głównie są to: niedrożne przepusty kablowe, niewłaściwie wykonane wnęki na kanale diagnostycznym, niezachowane poziomy cieków wodnych w myjniach czy też nieprawidłowe parametry posadzki pod podnośniki samochodowe. Na tego typu problemy w nowych obiektach natykamy się najczęściej. Niezgodności te w wielu przypadkach powodują znaczne wydłużenie trwania montażu, a czasem wręcz uniemożliwiają dalsze prace naszych ekip

– przestrzega Inżynier Serwisu WSOP, Wojciech Piechaczek.

Jeżeli mają Państwo wątpliwości, co do wykonania prac budowlanych warto zawczasu skorzystać z konsultacji budowlanych prowadzonych przez Serwis WSOP. Można także umówić się bezpośrednio z przedstawicielem handlowym. Właściwie prowadzone prace budowlane w fazie powstawania inwestycji pozwolą nam szybko i sprawnie wykonać montaż urządzeń, bez generowania dodatkowych kosztów związanych z poprawkami.

Na wszelkie Państwa pytania dotyczące konsultacji budowlanych odpowiedzą dyspozytorzy regionów serwisowych.

Post Konsultacje budowlane – sposób na sprawny montaż urządzeń pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Kurs dla kandydatów na diagnostów [BIAŁYSTOK], październik 2019

$
0
0

7 października 2019 roku rozpocznie się kurs dla kandydatów na diagnostów, który zorganizuje wspólnie WSOP razem z firmą Motoconsilio. Zajęcia teoretyczne prowadzone będą w siedzibie MPO Białystok przy ulicy 42. Pułku Piechoty 48 w Białymstoku.

Kurs dla kandydatów na diagnostów obejmuje zakres określony w rozporządzeniu ministra ds. transportu w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do diagnostów:

  • szkolenie podstawowe,
  • szkolenie specjalistyczne BUS100,
  • szkolenie specjalistyczne ADR,
  • szkolenie specjalistyczne GAZ,
  • szkolenie specjalistyczne SKIEROWANE, ZMIANY, IMPORT.

W ramach kursu zapewniamy materiały szkoleniowe, przerwy kawowe oraz obiad.

Koszt pełnego kursu dla kandydatów na diagnostów: 2000 zł brutto. Klienci WSOP otrzymują rabat 10 proc. W przypadku skierowania na kurs kilku osób istnieje możliwość negocjacji ceny.

Miejsce zajęć teoretycznych: MPO Białystok, ul. 42 Pułku Piechoty 48, 15-950 Białystok.

Zajęcia praktyczne: Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów BI/12, ul. 42 Pułku Piechoty 48, 15-950 Białystok.

Terminarz szkolenia:

07-11.10.2019 Szkolenie podstawowe

14.10.2019 Szkolenie specjalistyczne BUS100,

15-16.10.2019 Szkolenie specjalistyczne ADR,

17.10.2019 Szkolenie specjalistyczne GAZ,

18.10.2019 Szkolenie specjalistyczne SKIEROWANE, ZMIANY, IMPORT.

Rozpoczęcie zajęć każdorazowo o godzinie 9:00.

Więcej informacji oraz zgłoszenia: szkolenia@wsop.pl, tel. 608-333-574.

Post Kurs dla kandydatów na diagnostów [BIAŁYSTOK], październik 2019 pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Mobilna stacja diagnostyczna CERTUS od pół roku wspiera inspektorów ITD

$
0
0

Setki ujawnionych usterek, dziesiątki zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, ale także wiele wydanych zakazów dalszej jazdy – to tylko półroczny bilans pracy mobilnej stacji diagnostycznej CERTUS, należącej do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach.

MSD jest na wyposażeniu śląskiego inspektoratu od stycznia 2019 roku. Przez ten czas przy jej użyciu skontrolowano kilkaset pojazdów poruszających się po drogach województwa śląskiego. Efekty kontroli ujawniły szereg usterek stanu technicznego zarówno autobusów, jak również samochodów ciężarowych.

– Dzięki MSD inspektorzy mogą przeprowadzać znacznie dokładniejsze kontrole stanu technicznego pojazdów i wykrywać usterki, które stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz środowiska. W praktyce pomiar skuteczności hamowania, w tym rozkładu sił hamujących na poszczególnych kołach czy wykrycie luzów w układach: kierowniczym i zawieszenia nie byłyby możliwe bez wykorzystania linii diagnostycznej. CERTUS umożliwia także kontrolę pojazdów z nierozłączanym napędem 4×4 i jego wersji pochodnych (6×4, 8×4, itp.)

– tłumaczy Jarosław Cichoń, prezes zarządu WSOP.

W minionym półroczu śląscy inspektorzy prezentowali mobilną stację diagnostyczną także na gościnnych „występach.” Odwiedzili swoich kolegów z kilku województw, z którymi wspólnie prowadzili kontrole na drogach. Zorganizowali także wspólne kontrole z funkcjonariuszami Żandarmerii Wojskowej. Śląscy inspektorzy stale dzielą się swoimi praktycznymi umiejętnościami z zakresu kontroli kluczowych układów technicznych w pojazdach, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo czynne pojazdów.

Na korzyść stosowania mobilnej stacji diagnostycznej przez inspektorów przemawia łatwość jej transportu, ponieważ została ona zabudowana w automatycznie rozkładanym kontenerze przewożonym na przystosowanej do tego ciężarówce. Rozładunek i przygotowanie MSD do pracy trwa zaledwie 15 minut. Stacja może pracować na wąskich stanowiskach o szerokości minimalnej 6,5 metra, co z kolei znacząco poszerza listę możliwych do wykorzystania miejsc kontroli. MSD posiada wszystkie funkcje linii CERTUS przeznaczonej dla stacjonarnej okręgowej SKP oraz dodatkowe wyposażenie pozwalające na diagnozowanie tachografów. Umożliwia badanie niemal wszystkich typów pojazdów poruszających się pod drogach publicznych.

Szczegółowy opis mobilnej stacji diagnostycznej oraz parametry techniczne wraz z galerią zdjęć można znaleźć tutaj.

Post Mobilna stacja diagnostyczna CERTUS od pół roku wspiera inspektorów ITD pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Kurs dla kandydatów na diagnostów [ŻYRARDÓW], październik-listopad 2019

$
0
0

25 października 2019 roku rozpocznie się kurs dla kandydatów na diagnostów, który zorganizuje wspólnie WSOP razem z firmą Motoconsilio. Zajęcia teoretyczne prowadzone będą w siedzibie LKR Nowakowscy przy ulicy Pileckiego 80 w Żyrardowie.

Kurs dla kandydatów na diagnostów obejmuje zakres określony w rozporządzeniu ministra ds. transportu w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do diagnostów:

  • szkolenie podstawowe,
  • szkolenie specjalistyczne BUS100,
  • szkolenie specjalistyczne ADR,
  • szkolenie specjalistyczne GAZ,
  • szkolenie specjalistyczne SKIEROWANE, ZMIANY, IMPORT.

W ramach kursu zapewniamy materiały szkoleniowe, przerwy kawowe oraz obiad.

Koszt pełnego kursu dla kandydatów na diagnostów: 2000 zł brutto. Klienci WSOP otrzymują rabat 10 proc. W przypadku skierowania na kurs kilku osób istnieje możliwość negocjacji ceny.

Miejsce zajęć teoretycznych: LKR Nowakowscy, ul. Pileckiego 80, 96-300 Żyrardów.

Zajęcia praktyczne: Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów WZY/011, ul. Tarczyńska 111 B, 96-320 Mszczonów.

Terminarz szkolenia:

25.10.2019 Szkolenie podstawowe

28-31.10.2019 Szkolenie podstawowe

04.11.2019 Szkolenie specjalistyczne BUS100,

05-06.11.2019 Szkolenie specjalistyczne ADR,

07.11.2019 Szkolenie specjalistyczne GAZ,

08.11.2019 Szkolenie specjalistyczne SKIEROWANE, ZMIANY, IMPORT.

Rozpoczęcie zajęć każdorazowo o godzinie 9:00.

Więcej informacji oraz zgłoszenia: szkolenia@wsop.pl, tel. 608-333-574.

Post Kurs dla kandydatów na diagnostów [ŻYRARDÓW], październik-listopad 2019 pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Ile kosztuje awaria sprzętu warsztatowego?

$
0
0

Oszczędzanie na okresowych obsługach sprzętu warsztatowego to korzyści tylko pozorne. Prędzej czy później takie podejście zemści się w postaci kosztownej awarii urządzenia, reklamacji klienta na źle wykonaną usługę, albo – co gorsza – zagrożeniem bezpieczeństwa pracowników warsztatu.

Kupno jakiegokolwiek urządzenia warsztatowego to wyłącznie pierwszy krok do jego sprawnego użytkowania. Większość sprzętu do obsługi pojazdów wykorzystywanych zarówno na SKP, jak i w serwisach wymaga cyklicznie różnego rodzaju obsługi. Począwszy od najprostszego sprawdzenia, kontroli funkcjonowania, poprzez aktualizacje, a skończywszy na skomplikowanych procesach kalibracji i konserwacji. Tego typu podejście przedłuży żywotność urządzenia, pozwoli świadczyć usługi na wysokim poziomie, ale także wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pracy.

Rozpoczynając pracę na urządzeniu warto sprawdzić jakich wymaga obsług i co zaleca jego producent. Jeżeli użytkownik nie posiada takich informacji warto zasięgnąć informacji w wyspecjalizowanym serwisie urządzeń warsztatowych, najlepiej takim z długoletnim doświadczeniem na rynku. I nie jest to wyłącznie serwisowa fanaberia, bowiem dbałość o urządzenie wg zaleceń producenta zapewni długoletnią, sprawną pracę, która z kolei przełoży się na wykonywanie usług na wysokim poziomie.

– Jednym z warsztatowych mitów jest wiara w to, że skoro urządzenie zostało zakupione całkiem niedawno, to nie trzeba go na razie okresowo konserwować. Otóż trzeba! Zaniedbanie tej prostej, szybkiej i stosunkowo niedrogiej czynności już na samym początku użytkowania sprzętu może doprowadzić do jego poważnych uszkodzeń i konieczności wykonania drogiej naprawy. Dodatkowo pojawia się także inny problem, szczególnie dotkliwy dla małych warsztatów, które na czas naprawy zostają pozbawione stanowiska pracy. Wynikające z tego straty, liczone łącznie z kosztem naprawy, zdecydowanie przewyższają wydatki na okresową konserwację

– tłumaczy Wojciech Piechaczek, Inżynier Serwisu WSOP.

Wymieniaj olej na czas, bo to się opłaca

Najważniejszym urządzeniem w serwisach są podnośniki samochodowe. Zostały one objęte specjalnymi regulacjami oraz dozorem technicznym UDT. Konserwacje podnośników mogą wykonywać tylko i wyłącznie osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Przepisy ściśle określają kiedy taki przegląd musi być wykonany. Jednakże obsługa podnośników to nie tylko spełnienie wymogu, jaki nakłada na nas prawo, ale także bardzo ważna czynność dla zachowania sprawności samych urządzeń oraz bezpieczeństwa pracujących na nich ludzi. Prawidłowa konserwacja wykonana przez uprawnionego, a w szczególności wykwalifikowanego serwisanta, znacząco wydłuży żywotność podnośnika, ale także zapewni bezpieczną pracę. Bardzo istotna jest jakość wykorzystywanych środków do konserwacji (np. smarów). Nie należy także lekceważyć konieczności wymiany oleju hydraulicznego, który poprzez zanieczyszczenia (drobiny metalu) może nieodwracalnie uszkodzić siłowniki i elektrozawory.

Osobny temat to okresowe kalibracje i sprawdzenia urządzeń, które służą do oceny stanu technicznego pojazdów. Dobrze skalibrowany sprzęt daje pewność, że ocena stanu pojazdu jest każdorazowo dokonywana na podstawie wiarygodnych odczytów. Kalibracji wymagają urządzenia wykorzystywane do ustawiania istotnych parametrów samochodu, takich jak: geometria układu jezdnego, wyważenie kół, ale również obsługa klimatyzacji.

Oszczędzanie na okresowych obsługach sprzętu warsztatowego to naszym zdaniem korzyści tylko pozorne. W długim okresie czasu takie podejście zemści się w postaci kosztownej awarii urządzenia, reklamacji klienta na źle wykonaną usługę, albo – co gorsza – zagrożeniem bezpieczeństwa pracowników warsztatu. Sprawnie działające urządzenia dają pewność, że wykonaliśmy usługę prawidłowo, podjęliśmy właściwą decyzję oceniając stan samochodu lub diagnozując usterkę. Najważniejszą jednak kwestią jest zadowolony klient, który wróci do warsztatu na następną naprawę wiedząc, że zostanie profesjonalnie obsłużony.

Post Ile kosztuje awaria sprzętu warsztatowego? pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Geometria Ravaglioli doceniana przez serwisy autoryzowane

$
0
0

Nowoczesna geometria 3D Ravaglioli RAVTD3000S.B zyskuje kolejnych zadowolonych użytkowników, zarówno wśród serwisów autoryzowanych, jak i niezależnych. Urządzenie pozwala na szybki i precyzyjny pomiar kluczowych parametrów zawieszenia pojazdu.

W minionym roku do grona zadowolonych użytkowników geometrii Ravaglioli dołączyło wiele stacji kontroli pojazdów (urządzenie posiada certyfikat ITS), serwisów autoryzowanych (w tym Renault i IVECO), jak również warsztatów niezależnych. Włoskie urządzenie doceniane jest za wysoką funkcjonalność oraz dobry stosunek jakości do ceny.

Geometria Ravaglioli została wyposażona w dwie głowice pomiarowe umieszczane pomiędzy osiami pojazdu. Nie wymagają one żadnych dodatkowych połączeń kablowych w celu wykonania pomiaru lub transmisji danych. Każda z głowic wyposażona jest w dwie magapikselowe kamery oraz wysokiej wydajności diody podczerwieni oświetlające ekrany pomiarowe. Głowice komunikują się bezpośrednio z jednostką sterującą drogą radiową przy wykorzystaniu technologii i modułów Bluetooth zlokalizowanych w szafie sterującej.

Pomiar odbywa się sprawnie i szybko. Po założeniu na koła uchwytów z ekranami refleksyjnymi wystarczy lekko przetoczyć pojazd w przód i w tył (zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na monitorze komputera), aby dokonać pomiaru (zbieżność, różnica kątów skrętu, rozstaw kół oraz osi).

Charakterystyczne kąty geometrii pojazdu mierzone są przez cztery sensory CCD oraz dwa inklinometry zabudowane w głowicach pomiarowych, a ich dokładność i wiarygodność została potwierdzona podczas procesu certyfikacji dopuszczającej urządzenie do stosowania na stacjach kontroli pojazdów.

Wymiana informacji przez podczerwień miedzy głowicami jest możliwa nawet przy bardzo niesprzyjających warunkach oświetleniowych, takich jak mocno nasłonecznienie stanowiska.

Głowice w połączeniu ze specjalnie zaprojektowanymi, jedynymi w swoim rodzaju, przestrzennymi ekranami umożliwiają szybki i precyzyjny pomiar geometrii zawieszenia pojazdu poprzez ocenę zmian obrazu trójwymiarowych obiektów znajdujących się wewnątrz każdego z ekranów. Sprawia to, że urządzenie Ravaglioli jest jednym z nielicznych urządzeń dostępnych na rynku dokonujących rzeczywistego pomiaru 3D.

Wykorzystując bogatą, aktualizowaną co roku, bazę danych zintegrowaną z oprogramowaniem sterującym, diagnosta (mechanik) może bez problemu ocenić stan badanego samochodu, a następnie dokonać niezbędnych regulacji.

Zalety urządzenia:

  • Brak konieczności przeprowadzenia pomiaru na idealnie równej powierzchni,
  • Bezobsługowe ekrany refleksyjne – bez elektroniki, baterii, przewodów,
  • Szybki odczyt pomiaru zbieżności, różnicy kątów skrętu, rozstawu kół oraz osi,
  • Bardzo krótki czas pomiaru,
  • Łatwość obsługi,
  • Bogata baza danych (regularnie aktualizowana) – zawiera ponad 90 tys. pojazdów.
  • Możliwość tworzenia spersonalizowanej bazy danych poprzez dodawanie własnych pojazdów,
  • Obsługa urządzenia przy użyciu tabletu (opcja dodatkowa),
  • Ekran pomiarowy zawiera wszystkie niezbędne dane regulacyjne,
  • Możliwość pracy na stanowiskach płaskich oraz podnośnikach przeznaczonych do pomiaru i regulacji geometrii kół i osi,
  • Ekrany refleksyjne są trwalsze od głowic kamerowych (CCD) z uwagi na brak zaawansowanej elektroniki zamocowanej na kole (mniejsze ryzyko uszkodzeń mechanicznych),
  • Kalibracja urządzenia wykonywana jest fabrycznie,
  • Możliwe jest utworzenie rejestru pomiarów z wynikami dla 20000 prac.

Post Geometria Ravaglioli doceniana przez serwisy autoryzowane pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Mobilna stacja CERTUS okiem kamery [FILM]

$
0
0

Napisaliśmy już sporo o tym, jak działa Mobilna Stacja Diagnostyczna CERTUS, należąca do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach. Ale ponieważ obraz lepiej pokazuje specyfikę tego urządzenia, to tym razem zapraszamy do obejrzenia filmu.

W lipcowe przedpołudnie towarzyszyliśmy załodze śląskiego inspektoratu ITD w ich codziennych obowiązkach. Tego dnia na autostradowym parkingu niedaleko Knurowa inspektorzy mieli wyznaczone miejsce kontroli.

Mobilna stacja diagnostyczna CERTUS to specjalistyczna wersja linii zabudowana w automatycznie rozkładanym kontenerze. Dedykowana przede wszystkim służbom rządowym, w pełni autonomiczna stacja kontroli, którą można wykorzystać wszędzie tam, gdzie jest akurat potrzebna. Przygotowanie MSD do pracy trwa zaledwie 15 minut. Stacja może pracować na wąskich stanowiskach o szerokości minimalnej 6,5 metra. MSD posiada większość najważniejszych funkcji linii CERTUS przeznaczonej dla stacjonarnej okręgowej SKP. Umożliwia badanie niemal wszystkich typów pojazdów poruszających się pod drogach publicznych.

Post Mobilna stacja CERTUS okiem kamery [FILM] pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.


Jak wyliczyć resurs podnośnika? [WYPEŁNIJ OŚWIADCZENIE]

$
0
0

Serwis WSOP przeprowadza wyliczenie resursu podnośnika warsztatowego, zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 czerwca 2019 roku. Jest to niezbędne, aby określić stopień wykorzystania dostępnego resursu każdego urządzenia, a tym samym okres jego bezpiecznego użytkowania.

Koniec 2018 roku przyniósł nowe rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie eksploatacji, modernizacji i napraw urządzeń transportu bliskiego (w skrócie: UTB). Do tych urządzeń zalicza się między innymi podnośniki samochodowe wykorzystywane w serwisach, warsztatach oraz stacjach diagnostycznych.

Nowe rozporządzenie, które weszło w życie 1 czerwca 2019 roku, wprowadza między innymi pojęcie resursu. Ustawodawca chce w ten sposób zahamować napływ do Polski używanych i wyeksploatowanych podnośników z zagranicy. Resurs to bezpieczny okres eksploatacji podnośnika określony liczbą cykli pracy (jeden cykl: podniesienie i opuszczenie pojazdu), uwzględniający rzeczywiste warunki użytkowania. Zgodnie z normą europejską przewidywana trwałość podnośnika ustalona jest na 22 tysiące cykli. Przyjmując średnio 3 cykle dziennie daje to łącznie 10 lat pracy podnośnika w serwisie. [CZYTAJ WIĘCEJ na ten temat]

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów Serwis WSOP przygotuje wyliczenie resursu. W tym celu konieczne jest przesłanie dokumentu z podaniem istotnych parametrów pracy urządzenia.

– Do przeprowadzenia takiego wyliczenia niezbędne jest oświadczenie, które wypełnia i przesyła do nas klient. Oprócz kompletnych danych konkretnego urządzenia klient potwierdza, że podnośnik jest użytkowany zgodnie z DTR producenta . Dodatkowo deklaruje także czy jest poddawany okresowym przeglądom technicznym oraz jakie jest szacunkowe wykorzystanie podnośnika, tzn. ile cykli na dobę wykonuje. Na podstawie tych danych przeprowadzamy wyliczenie resursu. W zależności od dokładności danych do wyliczeń przyjmuje się jeszcze tzw. współczynnik niepewności

– tłumaczy Wojciech Piechaczek, Inżynier Serwisu WSOP.

Obliczeń dokonuje Serwis WSOP, który po zakończeniu procedury wystawia dla każdego urządzenia dokument pod nazwą „Określenie stopnia wykorzystania resursu podnośnika samochodowego”.

Wszystkim klientom sugerujemy możliwie najpełniejsze wykorzystanie okresów przejściowych w celu dostosowania posiadanych urządzeń do nowych wymagań. W tym prosimy skontaktować się z Serwisem WSOP, którego przedstawiciele odpowiedzą na wszelkie wątpliwości i zasugerują Państwu najkorzystniejsze rozwiązania.

Oświadczenie dla klienta (wersja PDF) – pobierz dokument!

Post Jak wyliczyć resurs podnośnika? [WYPEŁNIJ OŚWIADCZENIE] pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Kurs dla kandydatów na diagnostów [ŻYRARDÓW], październik-listopad 2019

$
0
0

25 października 2019 roku rozpocznie się kurs dla kandydatów na diagnostów, który zorganizuje wspólnie WSOP razem z firmą Motoconsilio. Zajęcia teoretyczne prowadzone będą w siedzibie LKR Nowakowscy przy ulicy Pileckiego 80 w Żyrardowie.

Kurs dla kandydatów na diagnostów obejmuje zakres określony w rozporządzeniu ministra ds. transportu w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do diagnostów:

  • szkolenie podstawowe,
  • szkolenie specjalistyczne BUS100,
  • szkolenie specjalistyczne ADR,
  • szkolenie specjalistyczne GAZ,
  • szkolenie specjalistyczne SKIEROWANE, ZMIANY, IMPORT.

W ramach kursu zapewniamy materiały szkoleniowe, przerwy kawowe oraz obiad.

Koszt pełnego kursu dla kandydatów na diagnostów: 2000 zł brutto. Klienci WSOP otrzymują rabat 10 proc. W przypadku skierowania na kurs kilku osób istnieje możliwość negocjacji ceny.

Miejsce zajęć teoretycznych: LKR Nowakowscy, ul. Pileckiego 80, 96-300 Żyrardów.

Zajęcia praktyczne: Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów WZY/011, ul. Tarczyńska 111 B, 96-320 Mszczonów.

Terminarz szkolenia:

25.10.2019 Szkolenie podstawowe

28-31.10.2019 Szkolenie podstawowe

04.11.2019 Szkolenie specjalistyczne BUS100,

05-06.11.2019 Szkolenie specjalistyczne ADR,

07.11.2019 Szkolenie specjalistyczne GAZ,

08.11.2019 Szkolenie specjalistyczne SKIEROWANE, ZMIANY, IMPORT.

Rozpoczęcie zajęć każdorazowo o godzinie 9:00.

Więcej informacji oraz zgłoszenia: szkolenia@wsop.pl, tel. 608-333-574.

Post Kurs dla kandydatów na diagnostów [ŻYRARDÓW], październik-listopad 2019 pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Czy jesteś przygotowany na zimowy sezon wymiany opon?

$
0
0

Przegląd sprzętu, kalibracja wyważarek oraz przeszkolenie pracowników – taki zestaw czynności przed sezonem oponiarskim Serwis WSOP zaleca warsztatowcom. Warto zawczasu zadbać o urządzenia, co pozwoli uniknąć problemów i… lawiny niezadowolonych klientów.

Każdego roku scenariusz jest taki sam: po pierwszych opadach śniegu serwisy wulkanizatorskie przeżywają oblężenie. Tłum klientów szturmuje warsztaty, a każdy chce mieć wymienione „zimówki” na już.

Sprzęt do serwisu ogumienia przez te kilka tygodni jest eksploatowany od świtu do nocy, bez litości i zbędnych przestojów. Awaria urządzenia w szczycie sezonu to najgorsza rzecz, jaka może się przydarzyć: oznacza nerwy, ale także spadek przychodów.

– Może się wydawać, że urządzenia do serwisowania ogumienia są proste i nie wymagają obsługi. Jest to jeden z mitów, który trzeba obalić. Przed każdym sezonem tak intensywnej pracy należy wykonać przegląd urządzeń oraz wymienić elementy odpowiadające za jakość wykonanej usługi. Szczególnie zaś należy pamiętać o kalibracji wyważarek. Zaniechanie tych czynności może doprowadzić do częstych reklamacji, albo wręcz utraty klienta, który pojedzie na poprawkę do innego warsztatu

– podkreśla Wojciech Piechaczek, Inżynier Serwisu WSOP.

Zdaniem specjalistów z Serwisu WSOP warto także ponownie przeszkolić pracowników. Krótkie przypomnienie zasad obsługi urządzeń pozwoli uniknąć potencjalnych problemów. Serwisanci WSOP nieraz spotykali się z sytuacją, kiedy to urządzenie (zgłaszane jako uszkodzone) działało poprawnie, a problemem była rutyna pracownika, bądź też fakt, że wcześniej pracował na innym sprzęcie.

Wszystkich zainteresowanych wykonaniem przeglądu urządzeń odsyłamy do dyspozytorów regionów serwisowych. Kontakt do nich można znaleźć tutaj.

Post Czy jesteś przygotowany na zimowy sezon wymiany opon? pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Nowa linia analizatorów spalin CERTUS CET

$
0
0

Niezwykle dokładny i gwarantujący powtarzalność wyników pomiarów zestaw do analizy spalin CERTUS CET (Certus Emission Testing) trafił do oferty WSOP. Wysoka funkcjonalność, przyjazna obsługa i doskonały stosunek jakości do ceny wyróżniają nasz zestaw wśród rynkowej konkurencji.

We współczesnej motoryzacji – tradycyjnej, spalinowej – coraz ważniejszym staje się zagadnienie kontroli ilości i jakości zanieczyszczeń emitowanych przez silniki. Coraz większa presja społeczna i idące za nią wymogi administracyjno-legislacyjne narzucają na producentów obowiązek większej dbałości o ekologiczność produkowanych pojazdów. Stąd szeroko stosowany jest downsizing silników (zmniejszanie pojemności skokowej), wdrażane są kolejne systemy redukcji szkodliwości spalin i wprowadzane coraz bardziej rygorystyczne normy Euro.

Ten proekologiczny trend ma również swoje odzwierciedlenie w systemie kontroli stanu technicznego pojazdów. Dzięki wzrastającej świadomości społecznej wpływu, jaki stan techniczny samochodu ma na bezpieczeństwo ruchu drogowego i zanieczyszczenie środowiska naturalnego, diagności z coraz większą dbałością podchodzą do badania emisji spalin. Niemały wpływ mają na to również coraz częściej przeprowadzane przez Inspekcję Transportu Drogowego i policję drogowe badania stanu technicznego pojazdów. Wskutek tego sprzęt wykorzystywany na stacjach kontroli pojazdów przechodzi obecnie autentyczną weryfikację swojej ergonomii, sprawności i niezawodności.

Światło podczerwone dokładnie bada skład spalin

Na zdjęciu: miernik prędkości obrotowej silnika CERTUS CET

Kontynuując rozwój linii produktów CERTUS obejmujących wyposażenie stacji kontroli pojazdów, najnowszym elementem naszej oferty stał się zestaw do analizy spalin oraz zadymienia – CERTUS CET. W skład zestawu wchodzi analizator spalin silników ZI, moduł do pomiaru zadymienia spalin silników ZS oraz moduł pomiaru prędkości obrotowej silnika oraz temperatury oleju silnikowego. Całość posadowiona jest na praktycznym, mobilnym wózku. Oprogramowanie analizujące wyniki instalowane jest na komputerze sterującym linii diagnostycznej lub (jeśli klient wybierze takie rozwiązanie) na niezależnym laptopie.

W zestawach CERTUS CET badanie chemicznego składu spalin samochodowych odbywa się z wykorzystaniem zasady absorpcji światła podczerwonego. Każdy z badanych związków HC, CO i CO2 posiada unikalny stopień pochłaniania światła. Wykorzystując tę właściwość analizator porównuje natężenie światła emitowanego i odbieranego i na tej podstawie określa ilość poszczególnych związków w badanej próbce. Osobno poprzez czujniki elektrochemiczne mierzone są ilości tlenu oraz (w analizatorach 5-gazowych) ilość tlenków azotu NOX.

Badanie przezierności spalin (zadymienia) w pojazdach z silnikami o zapłonie samoczynnym wykonywane jest przez układ emitera i odbiornika światła zielonego o długości fal 560 nM. Emiter wysyła wiązkę świetlną do odbiornika. Zmiana amplitudy fal światła spowodowana zanieczyszczeniem próbki gazów podawana jest w procentach lub jako współczynnik K.

Dlaczego warto wybrać urządzenie CERTUS?

  • CERTUS CET to nowa linia produktowa obejmująca urządzenia do pomiaru i analizy składu chemicznego oraz zadymienia spalin samochodowych,
  • W zestawach CERTUS CET wykorzystywane są układy pomiarowe gwarantujące najwyższą dokładność oraz powtarzalność wyników,
  • Dzięki zastosowaniu trójtorowych komór w analizatorach spalin oraz unikalnych systemów oczyszczania i zabezpieczenia układów optycznych w komorach pomiaru zadymienia spalin, urządzenia CERTUS CET gwarantują sprawną i bezproblemową pracę, także w warunkach dużego obciążenia, jakie stwarza wykorzystanie na stacjach kontroli,
  • Zasilanie sieciowe umożliwia ciągłe pomiary, nawet na SKP pracujących w rytmie wielozmianowym, bez konieczności ładowania, czy też doładowywania akumulatorów w trakcie dnia pracy. Przejrzysty i intuicyjny interfejs oprogramowania ułatwia dokonywanie pomiarów oraz analizę wyników,
  • Zestaw może być podłączony zarówno do komputera centralnej jednostki sterującej linii diagnostycznej, jak i zostać wyposażony we własny laptop. Dzięki temu można go dostosować do pracy zarówno na jednostanowiskowych SKP, jak i w dużych obiektach z potokowym systemem badań – jako oddzielny terminal.

Post Nowa linia analizatorów spalin CERTUS CET pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Jak zwiększyć efektywność energetyczną obiektu? [PYTAMY EKSPERTA]

$
0
0

Niektóre z rozwiązań można zastosować bez większych nakładów. Na przykład wykorzystanie ciepła emitowanego przez kompresor do ogrzewania może przynieść znaczne oszczędności. Rozmowa z dr inż. Janem Filipczykiem, ekspertem Politechniki Śląskiej.

Czy temat efektywności energetycznej jest popularny wśród warsztatów samochodowych? Jak wielu przedsiębiorców o tym myśli?

dr. inż. Jan Filipczyk

Dr inż. Jan Filipczyk, ekspert Politechniki Śląskiej, współpracujący z firmą WSOP: Efektywność energetyczną należy rozpatrywać przynajmniej w trzech aspektach, tj. ograniczenia kosztów realizacji inwestycji, kosztów eksploatacji obiektu i ochrony środowiska. Energochłonność obiektu obsługowo-naprawczego w transporcie samochodowym związana jest zapewnieniem odpowiedniego komfortu cieplnego, odzyskiwaniem energii cieplnej oraz zapewnieniem możliwie niskiej energochłonności urządzeń technologicznych związanych z funkcjonowaniem obiektu. Istotnym czynnikiem mogącym poprawić efektywność energetyczną jest wykorzystanie niekonwencjonalnych źródeł energii.

Uwzględnienie problemu oszczędzania energii w projektowanym obiekcie zależy od obowiązujących przepisów w zakresie wymagań technicznych dla obiektów budowlanych, kosztów rozwiązań proekologicznych w zakresie infrastruktury technicznej i świadomości inwestora dotyczącej poszanowania energii oraz prognozowanego udziału kosztów energii w ogólnych kosztach funkcjonowania obiektu, co ma wpływ na opłacalność przedsięwzięcia inwestycyjnego. Poprawa efektywności energetycznej związana jest ze wzrostem nakładów inwestycyjnych. Przy ograniczonym budżecie na realizację inwestycji, oszczędność energii uwzględniana jest tylko w zakresie wymaganym przez obowiązujące przepisy. Chęć zastosowanie rozwiązań energooszczędnych zależy także od wielkości inwestycji, źródeł finansowania, a także rodzaju podmiotu gospodarczego realizującego inwestycję.

Obecnie techniczne rozwiązania zapewniające dużą efektywność energetyczną stosowane są najczęściej w dużych obiektach obsługowo-naprawczych typu zajezdniowego. Zapewnienie kilkuprocentowej oszczędności w zużyciu energii przekłada się na bardzo wymierne oszczędność związane z przyszłą eksploatacją obiektu. Ponadto uwzględnienie rozwiązań pozwalających na oszczędności energetyczne w fazie projektowania pozwala na ubieganie się o dodatkowe wsparcie finansowe z funduszy zewnętrznych przeznaczonych na ochronę środowiska. Proekologiczne podejście inwestorów do funkcjonowania obiektów obsługi samochodów można częściej zauważyć w przypadku inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego czy też duże podmioty gospodarcze dysponujące znacznym kapitałem. W przypadku drobnych przedsiębiorców właściwe podejście do efektywności energetycznej jest znacznie rzadsze.

Jakiego typu rozwiązania projektowe służące obniżaniu zużycia energii i mediów są najbardziej typowe i najczęściej stosowane we współczesnych warsztatach?

Poprawę efektywności energetycznej można uzyskać zarówno dzięki obniżeniu kosztów energetycznych eksploatacji budynku, jak i zastosowanie mniej energochłonnych urządzeń i technologii w procesach obsługowo-naprawczych. Koszty energetyczne eksploatacji budynku zależą od jego parametrów cieplnych (izolacyjności termicznej), rodzaju zastosowanego ogrzewania, systemu wentylacji, systemów wykorzystania energii cieplnej wytwarzanej przez urządzenia, np. kompresory, systemów odzysku energii cieplnej z powietrza wywiewanego w układzie wentylacji, zastosowania systemów wykorzystujących energię słoneczną, itp.

Przyjęcie właściwych technologii, sposób organizacji pracy oraz dobór urządzeń obsługowo-naprawczych ma także wpływ na energochłonność eksploatowanego obiektu. Właściwe zaprojektowanie obiektu z uwzględnieniem przyjętej technologii obsługi samochodów może w znaczny sposób wpływać na koszt jego eksploatacji. Na przykład badanie stanu technicznego na stacjach kontroli pojazdów z krótkimi stanowiskami wymusza wykonywanie części prac przy otwartej bramie wjazdowej lub wyjazdowej. Właściwe rozmieszczenie urządzeń na stanowisku może ograniczyć przypadki, w których obie bramy (wjazdowa i wyjazdowa) muszą być jednocześnie otwarte, powodując duże starty ciepła w okresie zimowym. Zastosowanie właściwego systemu ogrzewania, np. zapewniającego odpowiednią temperaturę tylko na ograniczonej przestrzeni, w której znajduje się pracownik wykonujący badanie, zamiast systemów mających zapewnić odpowiednią temperaturę na całym stanowisku może być w takich przypadkach bardziej efektywne. System ogrzewania powinien być dobrany do przyjętej technologii i organizacji pracy.

Dobór urządzeń technologicznych powinien uwzględniać planowaną częstotliwość wykorzystywania, obciążenie technologiczne i energochłonność. Na przykład zastosowanie kompresora o zbyt dużej wydajności, niedostosowanej do potrzeb stosowanych technologii będzie miało istotny wpływ na pogorszenie efektywności energetycznej. Urządzenie rolkowe do pomiaru sił hamowania na kołach może być wyposażone w silniki napędowe o łącznej mocy 15 kW lub 40 kW, przy podobnych parametrach użytkowych. Jest to związane z zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Wybór urządzenia powinien być uzależniony zarówno od jego ceny, oczekiwanej trwałości, jak i planowanej częstotliwości wykorzystywania. Przy planowanym, sporadycznym wykorzystywaniu urządzenia jego energochłonność może mieć mniejsze znaczenie. Przy częstym wykorzystywaniu, zwłaszcza podczas badania pojazdów o dużym nacisku na oś, dobór urządzenia może mieć istotny wpływ na koszty zużycia energii elektrycznej.

Jakie inne rozwiązania poleca Pan do zastosowania w obiektach obsługowo-naprawczych?

Niedocenianym sposobem na poprawę efektywności cieplnej jest problem odzysku energii cieplnej traconej przy wywiewie powietrza przez instalację wentylacji, podczas odprowadzania spalin, przy odprowadzeniu ścieków do instalacji kanalizacji, wykorzystaniem energii cieplnej emitowanej przez urządzenia technologiczne. Efektywność zastosowania tego typu rozwiązań zależy od wielkości obiektu, obciążenia technologicznego, zużycia poszczególnych mediów. Niektóre rozwiązania techniczne, takie jak np. instalacje odzysku energii cieplnej z instalacji wentylacji są już powszechnie stosowane. Niestety bardzo często mimo zainstalowania nie są wykorzystywane. W funkcjonujących obiektach obsługowo-naprawczych można zauważyć niewykorzystywanie instalacji wentylacji ogólnej czy też odciągów spalin pomimo poniesionych dużych nakładów inwestycyjnych na ich zainstalowanie. Oczywiście nie może to nie mieć znaczenia dla komfortu pracy czy też zdrowia pracowników w dłuższej perspektywie czasowej. Niektóre z rozwiązań można zastosować bez większych nakładów. Wykorzystanie ciepła emitowanego przez kompresor do ogrzewania pomieszczeń lub wody może przynieść znaczne oszczędności. Stosowane kompresory w dużych obiektach obsługowych o mocy 11–16 kW emitują ciepło porównywalne z energią niezbędną do ogrzania małego domu.

Poważnym czynnikiem ograniczającym stosowanie rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną są ich koszty. Zwłaszcza w przypadku małych obiektów decydującym czynnikiem o wyborze rozwiązań technicznych są koszty realizacji obiektu. Przyszłe koszty eksploatacji bardzo rzadko są brane pod uwagę. Inwestor mając do wyboru zastosowanie wyłącznie wentylatorów wywiewnych zapewniających odbiór techniczny obiektu lub instalację nawiewno-wywiewną z systemem odzysku energii, droższą od pierwszego rozwiązania nawet kilkukrotnie, bardzo często wybierze tańsze rozwiązanie.

Post Jak zwiększyć efektywność energetyczną obiektu? [PYTAMY EKSPERTA] pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Viewing all 276 articles
Browse latest View live